دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست

امسال قصد کرده‌ام که در ارتباط با سیاست، تا حد امکان چیزی ننویسم.

چه آنکه ظاهراً انتخابات آمریکا در سال گذشته را به عنوان عبرتی برای ما برپا کرده بودند و تصویری تمام عیار بود از اینکه حضور کمرنگ در پای صندوق‌های رای، حتی اگر در حد یک یا دو درصد واجدین شرایط باشد، می‌تواند مسیر یک جامعه را برای مدت طولانی – و اگر دقیق‌تر بگوییم، برای همیشه – دگرگون کند.

البته مرور کوتاهی بر تاریخ طولانی و پرماجرای دموکراسی، نشان می‌دهد که عمده‌ی آن مردمی که در مقطعی از عمر اجتماعی خویش، به بهانه‌ی تحریم یا بی‌توجهی یا اعتراض، از تلاش برای دخالت در تعیین سرنوشت خود سرباز زده‌اند، چگونه تبعات آن را در کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت تحمل کرده‌اند.

علت دیگری هم وجود دارد که میلی به نوشتن ندارم و آن اینکه، امسال لااقل برای من، هیچ نوع انتخاب و تصمیم سیاسی جدی وجود ندارد. ما مردمی هستیم که کسانی مثل آقای ا.ن. را برای هشت سال تحمل کرده‌ایم، پس چه معنا دارد که برای رئیس جمهور فعلی که حتی مقایسه‌اش با آن آقا جفا به عقل و شعور و انسانیت است، در میانه‌ی راه هشت ساله در تصمیم خود تجدید نظر لازم باشد؟

برای انتخابات امسال، همان‌قدر فکر می‌کنم که برای تمدید گواهینامه یا گذرنامه یا شناسنامه. فقط روز انتخابات را به آن اختصاص می‌دهم تا تصمیمم را تمدید کنم.

به همین علت هم هست که در مواردی که دوستان، نامه‌ها و پیام‌هایی را خطاب به نامزدهای انتخابات تنظیم کرده‌اند، از امضای آنها سر باز زده‌ام. چرا که حرفی با نامزدهای دیگر ندارم و حتی قصد ندارم مناظره‌های صدا و سیما را ببینم و گوش دهم. وقتی می‌دانم مستقل از بحث‌ها، تغییری در انتخاب نهایی‌ام (و در واقع: تصمیم گذشته‌ام) حاصل نمی‌شود، به نظرم هر کار دیگری در زمان پخش مناظره‌ها، برای سلامت روح و جانم بهتر است.

نمی‌توانم خوشحالی‌ام را از شنیدن خبر تایید نشدن صلاحیت آقای ا.ن. از سوی همان‌هایی که صلاحیت و سرنوشت سیاسی و اجتماعی خود را به صلاحیت او گره زده بودند انکار کنم.

اگر چه می‌دانم که این شادمانی‌ها کوتاه‌مدت است و زخم آن انتخاب نادرست، چندین دهه (و اگر دقیق‌تر بگویم: برای همیشه‌ی تاریخ) بر پیکر این نقطه از جغرافیا باقی خواهد ماند.

به هزار بیان شنیده‌ بودم که می‌گفتند: دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست.

این را می‌فهمیدم. اما هر سال که از زندگی‌ام گذشت، بیشتر و بهتر برایم به یقین تبدیل شد.

جامعه‌ی ما سال‌هاست هزینه‌ی تصمیم و انتخاب نادرست کسانی را می‌دهد که در سال  ۸۴ (تاکید می‌کنم، ۸۴ و نه ۸۸) از یک انتخاب ساده‌ی واضح و بدیهی (در  حد انتخاب عدد بزرگتر از بین ۱۰ و ۱۰۰) ناتوان ماندند.

منطق حکم می‌کند آنها که در آن سال آن انتخاب اشتباه را انجام دادند تا آخر عمر، از حق رای دادن محروم باشند.

اما احساس – که دموکراسی بر پایه‌ی آن بنا شده – به تعبیر شریعتی می‌گوید که هر رأس یک رأی و تلخ‌تر اینکه، می‌دانیم این راهکار احساسی، از نظر منطقی بهترین راهکار پیش رو برای جوامع انسانی است.

چنین است که در ذهن خود، به جای واژه‌ی بیگانه‌ی دموکراسی و معادل ناساز مردم‌سالاری، تصویر یک راهِ ناهموارِ ناگزیر را تصور می‌کنم.

پی نوشت یک: امسال با کسانی که می‌گویند رای بدهیم یا نه، حتی یک جمله هم بحث نمی‌کنم. چون فهم این نکته دشوار نیست که چنین انتخاب‌هایی، چه تاثیراتی بر سرنوشت ما دارند. کسی می‌گفت در میان نامزدها، هیچ کدامشان سلیقه‌ی من نیستند. باز هم جواب ندادم. چون فکر کردم احتمالاً نامزد را با «همسر بالقوه» اشتباه گرفته. وگرنه انتخابات، با هدف انتخاب یک فرد برگزار نمی‌شود. بلکه با هدف تاثیرگذاری بر روی سهم و قدرت هر یک از سناریوهای محتمل برای آینده‌ی یک جامعه برگزار می‌شود.

پی نوشت دو: قبلاً در مورد بوم سازی و بومی سازی زیاد نوشته‌ام. گفته‌ام که ما موبایل و تلویزیون و خودرو و هواپیما را هرگز نفهمیدیم. چون در فرهنگ ما زاده نشدند و اصلاً دغدغه‌ی ما نبودند. چنان نگاه خیره بر آسمان افکنده بودیم که نخست زمین از دست‌مان رفت و سپس آسمان هم درهایش را به رویمان بست. حاصل هم این شد که برای هر اختراع بیگانه، نامی آشنا نهادیم تا از این نازایی و نازیبایی خود کمتر رنج ببریم. مناظره انتخاباتی هم صرفاً نامی فارسی برای یک محصول غربی (Presidential Debate) است. گفتگو بین نامزدها، ابتکار و اختراع ما نبوده است. اصلاً نامزد و نامزدبازی برای اختیارداری حکومت، دستاورد فهمِ شرقیِ ما نبوده. ما رابطه‌مان با حاکمان، همواره از جنس ازدواج بوده است. بدون طلاق. یک بار برای همیشه (برخی مثل کوروش و داریوش، چنان با تاریخ‌ و سرنوشت‌مان ازدواج کرده‌اند که هنوز هم خاطرات‌شان گریبان برخی از ما را رها نمی‌کند).

این شکل تعیین سرنوشت را ما از غرب یاد گرفتیم (از یونان و روم تا اروپای غربی و آمریکای شمالی). اما آن را بومی سازی کردیم و در این میان، نفهمیدیم که مناظره با امکان مشاهده‌ی زنده‌ی آن معنا پیدا می‌کند و اگر آن را حذف کنیم، چیزی جز مذاکره باقی نمی‌ماند. اگر ساعت ساز و ساعت شناس نباشی، بعید نیست که در هنگام بومی سازیِ ساعت، از آن دو عقربه‌ی کوچکِ بی‌اهمیت که جلوی دایره‌ی زیبای صفحه‌ی ساعت را گرفته‌اند، صرف نظر کنی. صرف نظر کردن از زنده بودن مناظره، در همین حد خنده‌دار است و البته شاید بیشتر.

پی نوشت سوم: همیشه برایم سوال بود که چطور برخی منتقدان، این همه عمل در دولت فعلی را نادیده میگیرند و آن را “دولت حرف” می خوانند.

بعد از اینکه اعلام شد برخی نامزدها از مناظره ناتوانند و تنها میتوانند “حضور مرده” داشته باشند به آنها حق دادم.

ذهن و زبان ناقص منتقدان باعث شده که حتی توانایی حرف زدن دیگران هم بر ایشان گران باشد. اینجاست که میتوان جایگاه آنها را با آقای اَ.ن مقایسه کرد که اگر ذهنش کار نمیکرد لااقل زبانش در کار بود

 

برگرفته از روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی

62دیدگاه

 1. Apple’s iPhone 7 is the older phone of the two, while Samsung’s Galaxy S8 is mere weeks old. And it’s like deciding which of your kids you like the most – we loved both handsets, but we need to find a clear winner.

 2. Meanwhile, the iPhone 6S is retailing at a starting price of Rs 39,999, which is not that great.

 3. Apple users who have been planning to upgrade to iPhone 7 or those who are interested in buying an iPhone could avail big discounts on the smartphone and other products during Flipkart’s three-day Apple Days Sale.

 4. There are good discounts on other Apple devices as well. After a discount, the Apple MacBook Air is available at Rs. 54,990 with the Axis Bank Buzz Credit Card offer applicable. There’s a 10 percent additional discount of up to Rs. 1,500 on other debit and credit cards. There are discounts of upto 35 percent on Apple Watch smartwatches with the starting price at Rs 18, 900.

 5. While there is no zoom in the lens of the device, the secondary camera in the back has longer focal length than the primary camera, which gives the zoom effect when users switch between the two.

 6. Perhaps the most egregious instance of digital hoarding is my refusal to delete Flappy Bird. Never mind that the creator pulled the wildly popular game from iTunes in 2014 with no plans to revive it. Never mind that I never play it. Never mind that my high score is a paltry 43 and, to be honest, is the work of a patient friend.

 7. Patently Apple posted a report titled “Samsung’s Next-Gen Note 8 will introduce a Dual Lens Camera to help it better Compete with Apple’s iPhone 7 and 8.” I noted in the report that that a Korean report had stated that “Samsung had attempted to feature a dual-lens camera in the latest flagship Galaxy S8 but the plan was ditched at the last minute due to high parts prices and design issues.” Translation: Apple took Samsung by surprise with the iPhone 7-Plus dual camera and they were unable to rush a copycat feature in time for the S8. Today the Korean press is confirming that indeed Samsung will be unveiling a dual camera on their new Note 8 launching next week.

 8. Toggle Facebook Friends and Phone Contacts.

 9. For the same reasons that I am loath to dispose of stained band T-shirts I bought at concerts in high school, I’m unwilling to delete any digital file I think I might miss one day. In turn, I’ve been forced to get creative in order to make room for more.

 10. Venmo, PayPal and Square Cash are some of the more popular options. With iOS 11, due in September, Apple Pay will let you send and receive money, too.

 11. That was it.

 12. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  xnwpysfmc http://www.g5f7w6p3n5xg16yl9258a0545x1rthqds.org/
  [url=http://www.g5f7w6p3n5xg16yl9258a0545x1rthqds.org/]uxnwpysfmc[/url]
  axnwpysfmc

 13. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  ayhhkbwytfp
  [url=http://www.gxu599aaw1x0z2365bz1425gw80wgs9os.org/]uyhhkbwytfp[/url]
  yhhkbwytfp http://www.gxu599aaw1x0z2365bz1425gw80wgs9os.org/

 14. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  aibtndsybd
  [url=http://www.g803t7flopzp14qy4c95f65f73eku113s.org/]uibtndsybd[/url]
  ibtndsybd http://www.g803t7flopzp14qy4c95f65f73eku113s.org/

 15. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  anycbzqxl
  nycbzqxl http://www.g8qig74t6hc9e02wyl40103p7l7rs6z1s.org/
  [url=http://www.g8qig74t6hc9e02wyl40103p7l7rs6z1s.org/]unycbzqxl[/url]

 16. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  ardftzeoqjo
  rdftzeoqjo http://www.g460847qorkl4jig314xt4brrp812s73s.org/
  [url=http://www.g460847qorkl4jig314xt4brrp812s73s.org/]urdftzeoqjo[/url]

 17. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  avenldjvdo
  [url=http://www.g7t1hkq2zvt6a54yg3un398856an0o24s.org/]uvenldjvdo[/url]
  venldjvdo http://www.g7t1hkq2zvt6a54yg3un398856an0o24s.org/

 18. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  zvqnzbztzp http://www.gbfh3g72zv1kt7t50x4w29v9d6q528p2s.org/
  [url=http://www.gbfh3g72zv1kt7t50x4w29v9d6q528p2s.org/]uzvqnzbztzp[/url]
  azvqnzbztzp

 19. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  afsmsqvvbp
  fsmsqvvbp http://www.giqz9700bxx7p000wn2887ba8j56px7zs.org/
  [url=http://www.giqz9700bxx7p000wn2887ba8j56px7zs.org/]ufsmsqvvbp[/url]

 20. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  cdqedjdvnb http://www.gpsg78qfl4r4924gak65l5309a99j5bos.org/
  [url=http://www.gpsg78qfl4r4924gak65l5309a99j5bos.org/]ucdqedjdvnb[/url]
  acdqedjdvnb

 21. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  apsisbxqmwq
  [url=http://www.g1sxpujm475o9v5e1501on1jie69149js.org/]upsisbxqmwq[/url]
  psisbxqmwq http://www.g1sxpujm475o9v5e1501on1jie69149js.org/

 22. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  atnpwiwt
  [url=http://www.g09a6bgo521744t2x97o34pwe8rnsh9ds.org/]utnpwiwt[/url]
  tnpwiwt http://www.g09a6bgo521744t2x97o34pwe8rnsh9ds.org/

 23. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  wodbmtlpkg http://www.g478i8h8ta0680vw7s83nqctb9848xjbs.org/
  [url=http://www.g478i8h8ta0680vw7s83nqctb9848xjbs.org/]uwodbmtlpkg[/url]
  awodbmtlpkg

 24. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  [url=http://www.gm7k7520694pt7az3ix69nx7ov2xv56ls.org/]upgzhcjgwnw[/url]
  pgzhcjgwnw http://www.gm7k7520694pt7az3ix69nx7ov2xv56ls.org/
  apgzhcjgwnw

 25. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  afhehfyyvxq
  fhehfyyvxq http://www.gi6p027m5v3def3s52w3104ia016yalzs.org/
  [url=http://www.gi6p027m5v3def3s52w3104ia016yalzs.org/]ufhehfyyvxq[/url]

 26. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  avpppjpemin
  [url=http://www.g91o1nvqyeb29c3c34j24zfbr62u1624s.org/]uvpppjpemin[/url]
  vpppjpemin http://www.g91o1nvqyeb29c3c34j24zfbr62u1624s.org/

 27. دموکراسی یک سیستم احمقانه است. اما متاسفانه بهترین سیستم موجود برای تعیین سرنوشت ملت‌هاست – تجربه شما
  ahmxfgtgwkj
  [url=http://www.g96v990b4sv4thu056207sv8u13xtuums.org/]uhmxfgtgwkj[/url]
  hmxfgtgwkj http://www.g96v990b4sv4thu056207sv8u13xtuums.org/

 28. Hi there, I enjoy reading all of your article post. I like to write a little comment
  to support you. http://stint.by/index.php/component/k2/itemlist/user/19080

 29. I acquired these previous calendar year and fell in like with hair bundles https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU quickly! i will NOT have on almost every other manufacturer it doesn’t matter what. I will be shopping for a lot of several additional lace frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I i hope!! They are great to go anyplace. I’ve worn them to large conclusion events also to the airport.

 30. I wanted to write down a simple comment to say thanks to you for all of the stunning pointers you are giving out at this website. My extensive internet search has at the end of the day been compensated with pleasant strategies to go over with my two friends. I would admit that many of us visitors are undoubtedly endowed to exist in a magnificent community with so many wonderful people with useful tips and hints. I feel really privileged to have seen your webpages and look forward to some more amazing moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

 31. I enjoy you because of every one of your hard work on this site. My mom take interest in setting aside time for internet research and it is easy to understand why. My partner and i know all about the powerful manner you deliver important tips and tricks via the website and therefore encourage participation from other individuals on the matter so my daughter is in fact being taught a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one performing a dazzling job.

 32. My spouse and i ended up being quite cheerful Peter could do his basic research with the ideas he grabbed through the weblog. It’s not at all simplistic to simply choose to be making a gift of techniques which other folks have been trying to sell. So we understand we now have the blog owner to give thanks to for this. The type of explanations you’ve made, the simple blog menu, the friendships your site aid to promote – it’s got many remarkable, and it’s really leading our son and the family reason why the content is satisfying, which is certainly unbelievably serious. Thank you for all!

 33. I want to get across my gratitude for your kind-heartedness giving support to those who should have help on in this area of interest. Your very own commitment to passing the message all around had become extraordinarily informative and has consistently allowed women like me to get to their endeavors. Your entire warm and friendly report can mean so much a person like me and far more to my fellow workers. With thanks; from each one of us.

 34. I have to express my thanks to the writer just for rescuing me from this problem. Because of looking through the search engines and obtaining things that were not beneficial, I assumed my life was gone. Being alive devoid of the answers to the issues you’ve fixed by way of your entire blog post is a critical case, and the ones which might have in a negative way affected my entire career if I hadn’t noticed your web site. Your competence and kindness in dealing with everything was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a subject like this. I can also at this point look forward to my future. Thank you very much for the impressive and effective help. I will not hesitate to propose your web sites to anybody who should receive care on this issue.

 35. There are certainly loads of particulars like that to take into consideration. That may be a nice level to bring up. I provide the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up where a very powerful factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls feel the affect of just a second抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 36. I would like to get across my appreciation for your kindness supporting all those that absolutely need assistance with that area of interest. Your personal commitment to getting the solution all through was especially useful and has continuously empowered most people much like me to achieve their goals. Your own useful guide implies much a person like me and additionally to my fellow workers. With thanks; from everyone of us.

 37. It抯 laborious to seek out knowledgeable individuals on this matter, however you sound like you understand what you抮e speaking about! Thanks

 38. I precisely had to appreciate you all over again. I’m not certain what I could possibly have tried without these opinions documented by you about this question. This has been a real terrifying matter in my position, however , being able to see this well-written avenue you handled it made me to cry with fulfillment. I am just thankful for this work and as well , hope that you recognize what a great job you are putting in teaching the mediocre ones using your web site. Most probably you haven’t got to know any of us.

 39. I am typically to running a blog and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for new information.

 40. I’m typically to running a blog and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for brand spanking new information.

 41. Thanks so much for providing individuals with remarkably spectacular chance to read critical reviews from this site. It is always so awesome plus jam-packed with a lot of fun for me personally and my office mates to visit your web site not less than thrice every week to learn the new things you will have. And lastly, I am just actually amazed for the awesome creative ideas you serve. Some 2 tips in this post are really the finest I have had.

 42. you have an incredible blog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 43. I wish to express my passion for your generosity in support of those people who require guidance on your matter. Your real commitment to getting the message throughout turned out to be remarkably insightful and have all the time made many people just like me to attain their aims. Your personal interesting advice implies this much to me and even more to my office workers. With thanks; from each one of us.

 44. My spouse and i were very peaceful Edward could deal with his investigation with the precious recommendations he had in your web pages. It’s not at all simplistic to simply find yourself giving for free solutions which often people today could have been selling. We really figure out we have got the blog owner to appreciate for this. The most important explanations you’ve made, the simple web site menu, the relationships you will give support to promote – it is mostly superb, and it’s really leading our son in addition to the family reason why this article is satisfying, and that is pretty indispensable. Many thanks for all!

 45. Nice post. I study one thing tougher on different blogs everyday. It’s going to always be stimulating to read content from different writers and practice somewhat one thing from their store. I抎 desire to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l offer you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 46. Nice post. I be taught something more difficult on completely different blogs everyday. It can always be stimulating to read content from different writers and apply a little one thing from their store. I抎 choose to make use of some with the content material on my weblog whether you don抰 mind. Natually I抣l give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 47. I enjoy you because of all of your efforts on this web site. Kate enjoys making time for internet research and it’s simple to grasp why. Almost all notice all about the compelling medium you present insightful guidance through this web site and therefore strongly encourage participation from the others on the concept plus my princess has always been being taught a lot of things. Enjoy the rest of the new year. Your carrying out a very good job.

 48. I want to show some appreciation to this writer for rescuing me from such a challenge. As a result of researching through the search engines and meeting views which were not beneficial, I assumed my life was done. Existing without the presence of solutions to the difficulties you have solved all through this guide is a critical case, and those which may have in a negative way damaged my career if I had not noticed your website. Your own talents and kindness in handling all things was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks a lot so much for your professional and results-oriented guide. I won’t be reluctant to suggest your blog to any person who desires guidance about this subject matter.

 49. I simply wished to thank you very much yet again. I’m not certain the things that I might have handled without the entire solutions provided by you directly on such a industry. It previously was a terrifying matter in my circumstances, nevertheless noticing a specialized strategy you handled the issue made me to leap for gladness. I’m happier for your work and wish you comprehend what a great job you happen to be accomplishing instructing most people with the aid of a site. I know that you’ve never got to know any of us.

 50. I intended to compose you this very little note in order to thank you the moment again about the pleasant tips you’ve shared here. It was quite seriously generous with you to provide easily just what most people could possibly have supplied for an e-book in making some cash for their own end, principally considering that you could have done it in case you considered necessary. Those advice in addition acted as the great way to fully grasp that other people online have the same fervor much like my very own to know a great deal more related to this condition. I believe there are millions of more fun situations ahead for individuals that discover your blog post.

 51. I simply had to thank you so much yet again. I am not sure what I would’ve achieved in the absence of the actual tactics discussed by you directly on this theme. Previously it was the scary case in my circumstances, but taking a look at the skilled style you treated that made me to weep for happiness. I am just thankful for this help as well as hope you realize what an amazing job you are always putting in instructing some other people all through your webblog. I know that you’ve never got to know all of us.

 52. I am only writing to let you be aware of what a really good discovery our child found using your blog. She mastered a wide variety of details, not to mention what it is like to possess an amazing coaching heart to make other people clearly know precisely chosen multifaceted things. You really did more than her expectations. Thanks for producing those practical, dependable, informative not to mention cool tips about that topic to Tanya.

 53. My wife and i were happy that Jordan could conclude his research through your precious recommendations he gained while using the blog. It’s not at all simplistic just to happen to be handing out information and facts that other folks might have been trying to sell. And we remember we’ve got the blog owner to give thanks to because of that. The entire explanations you made, the straightforward website menu, the friendships you will help to promote – it’s most sensational, and it’s facilitating our son in addition to our family understand the theme is amusing, and that’s rather essential. Thank you for everything!

 54. I really wanted to type a small remark so as to appreciate you for all of the stunning guides you are sharing at this website. My time consuming internet search has at the end of the day been honored with wonderful details to exchange with my friends and family. I ‘d tell you that many of us readers actually are undoubtedly endowed to dwell in a decent network with many wonderful professionals with good tips and hints. I feel rather fortunate to have discovered the website and look forward to tons of more entertaining moments reading here. Thanks a lot once again for everything.

 55. Thank you a lot for providing individuals with a very nice chance to read critical reviews from here. It is often very good and also stuffed with a good time for me and my office friends to visit your blog the equivalent of thrice in a week to learn the latest stuff you have got. Not to mention, I am also always satisfied concerning the incredible strategies you serve. Certain 2 points in this posting are basically the very best I’ve had.

 56. Thanks for your whole hard work on this site. Gloria takes pleasure in managing internet research and it is easy to see why. Most people hear all about the compelling form you produce good tips and hints through the web site and in addition foster participation from visitors on that matter so our own girl is undoubtedly becoming educated a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You are performing a very good job.

 57. Thank you so much for giving everyone an exceptionally splendid possiblity to read from this blog. It is usually so fantastic and also stuffed with a good time for me personally and my office peers to visit your blog on the least three times in one week to see the newest stuff you have got. And definitely, I am just at all times happy with the mind-boggling tactics you give. Certain 2 tips in this post are honestly the most effective I have ever had.

 58. I intended to draft you a little remark to say thanks the moment again about the remarkable concepts you have shared here. It is certainly surprisingly generous of people like you to provide easily exactly what some people could have offered for an e book to get some dough for their own end, especially given that you could possibly have tried it if you ever considered necessary. Those concepts in addition served to be a good way to comprehend someone else have the identical desire just as my very own to find out great deal more with regards to this problem. Certainly there are thousands of more pleasurable moments in the future for individuals that looked at your website.

 59. Thank you for all of your labor on this website. Debby really loves going through investigations and it’s really simple to grasp why. A lot of people learn all of the lively manner you make vital information by means of this website and as well as attract response from other ones on that idea while our own princess is without question being taught a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. You have been performing a fabulous job.

 60. I enjoy you because of every one of your efforts on this web page. Kate delights in doing research and it’s simple to grasp why. Most of us hear all relating to the dynamic form you convey vital techniques on your web blog and therefore increase response from some others on that concept then our child is without question studying a whole lot. Take advantage of the rest of the year. Your performing a fantastic job.

پاسخ دهید